Jö Süvi Şarl Ebo

Yine başladılar “gerçek İslam bu değil!” diye dırdırlanmaya…

Ellerinde bir tek kitap var, yüzlerce farklı görüşle beraber. Herkesin kendi işine gelen görüşler mi demeliyim yoksa?  Tek bir ortak bir görüşleri var  “biz hoşgörü diniyiz ve bize saygı duymayanı öldürürüz!”  İroni sözcüğü öyle hafif kalıyor ki bu cümleyi anlatmaya…

“Ama” cılar da piyasaya döküldüler yine…

“AMA onlar da hazretlerle dalga geçmeseydi” , “tamam mizah yapsınlar AMA bizim de hassasiyetlerimiz var”. Açıkça şöyle deseniz hiç kızmayacağım ; “biz de pek beyin yok aslında AMA böyle olaylarda gaza geliyoruz”

Bir de oturduğu yerden olaya meşruiyet kazandırıp, bundan cesaret alarak Leman’a, Penguen’ e, Uykusuz’ a, Gırgır’ a gözdağı vermeye çalışanlar var. Örneğin twitterdaki bir hesaptan atılan tweeti aynen yazıyorum:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik edepsizlikte sınır tanımayan @lemandergisi #charliehebdo saldırısından ders çıkarmalı!” 

Bir başka hesaptan;

“#ChalieHebdo Bak milletin inançlarına hakaret edilerekmizah yapılmaz #penguen #penguendergi gör bunları..”

Adamlar utanmadan bu ve benzeri cümleleri kurabiliyorlar. Bunun bir yaptırım yok mu? Böyle alenen tehditler savrulurken neden bu ülkenin savcıları herhangi bir şey yapma ihtiyacı hissetmiyorlar? Üstelik önümüzde attıkları tweetlerle darbe(!) yapmakla suçlanan Çarşı grubu varken. “Biz darbe teşebbüsünde bulunmadık” denildiğinde bu insanlara “AMA böyle böyle tweetler atmışsınız?” denmedi mi yakın zamanda? Şimdi neden bu dengesizler açık seçik hedef gösterirken ve akıllarınca gözdağı verirken kimse ses çıkarmıyor?

Yine saçma bir noktaysa olayda hayatını kaybeden polislerden birinin Müslüman olması. Yani din kardeşini öldürmek de mubah bu mantığa göre. Gerçi Ortadoğu’ da bu bir çeşit ata sporu sayılır.

Ekranlarda saldırıyı Avrupa’ nın 11 Eylül’ ü diye tanımlamaya çalışanlar var. Sadece bizim medyamız değil, Avrupa medyası da benzer söylemlerde bulundu. Bence bu yanlış bir tespit… Amerika’ da 11 Eylül olaylarıyla ilgili ciddi şaibeler hala var. Olayın kurmaca olma ihtimali henüz ortadan kalkmadı. Ayrıca 11 Eylül bahanesiyle Amerika’ nın yediği naneleri tüm dünya hala temizleyebilmiş değil. Irak ve Afganistan’ a zaten açacağı savaşlara meşru bir zemin hazırladı. Tüm dünyaya terörle mücadele ettiğini söyledi. “Vatanseverlik yasası” adı altında çıkardığı yasayla vatandaşlarının var olan haklarını da sınırlandırdı. Şu sıralar yine gündemde olan İslam fobi denilen olguyu zihinlere işledi.

Avrupa’ da bu olayı 11 Eylül gibi algılarsa vay halimize! Ama illa da bir olaya benzetmek istiyorsanız ortada apaçık duran Sivas, Maraş, Çorum var…

Fransız polisi failleri bulur mu? Olayı çözer mi? İnsanlar galeyana gelmeden, olaylar sarpa sarmadan, sağduyularını korumaya devam edebilirler mi bilemiyorum. Ama bizim bu olaylar sonrası neler yaptığımız ortada…

“Gerçek İslam bu değil!”

Nedir ya bu gerçek İslam?

NOT: Ayrıca tuhaf kaçan bir durum daha var. Gezi zamanı onlarca insan sakat kalırken, gencecik çocuklar ölürken hiç oralı olmayan bir takım medyatikler Fransa’ da ki olayda bülbül kesiliverdiler. Bizden uzakta diye mi konuşuyorlar? Burada konuşmak hayran kitlelerini mi üzecekti?

İki olayın birbiriyle ilgisi yok demeyin. İlgisi va,r hem de fazlasıyla. Her ikisinde de insanlar hayatlarını kaybetti. Her ikisinde de taraflar belirlendi. Tek fark coğrafya…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir